Dużo warzyw, mało mięsa – idealne, lekkie danie na lato. Kto z nas nie kocha azjatyckiej kuchni? Ta chińszczyzna z kurczakiem, kapusta pekińską i innymi warzywami jest ostra, słodka, kwaśna, słona… No zajebista po prostu! Wszystkie najlepsze smaki zamknięte w jednym daniu, do tego takim, które robi się w 15 minut. No ok, smaży się 15 minut, dodać trzeba trochę krojenia 😉
Ważne: wszystkie składniki, których użyłam, kupicie w każdym markecie. Nie trzeba specjalnie poszukiwać sklepów z azjatycką żywnością, kuchni świata itp. Nie trzeba też wydawać majątku, żeby w domu gotować po azjatycku.
Przepis na chińszczyznę
Składniki:
1 zielona papryka
Pół kapusty pekińskiej
2 małe marchewki lub 1 duża
ok 350g kurczaka
2 cm kawałek imbiru
2 ząbki czosnku
1 cebula
Chilli w płatkach
Szczypta cynamonu
Sól
Sos sojowy (3-4 łyżki)
Sok z połowycytryny
Łyżka octu ryżowego
Łyżka brązowego cukru
Sos ostrygowy
Olej ryżowy (można zamienić innym roślinnym)
Łyżeczka mąki
Ryż do podania
Przygotowanie składników
Najpierw kroimy wszystkie składniki, bo samo smażenie to szybka akcja. Marchewkę (po obraniu) w cienkie paseczki, podobnie paprykę (po wycięciu gniazda nasiennego), imbir (po obraniu), czosnek w cieniutkie plasterki, cebulę w piórka. Kapustę pekińską w dużą kostkę, ale nie musi być regularna.
Sos do chińszczyzny
W miseczce mieszamy sos sojowy, wodę, cukier, sok z cytryny i ocet. Ryż gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Smażenie w woku
Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju – polecam ryżowy, bo ma fajny posmak do dań azjatyckich. Na gorący tłuszcz wrzucamy marchewki i imbir, posypujemy szczyptą cynamonu i szczyptą soli. Uwaga – soli nie dużo! Bo niedługo wlejemy sos sojowy, który mocno zasoli całość. Po minucie dodajemy kurczaka i dwie duże szczypty chilli w płatkach, po kolejnej minucie przekręcamy go i dodajemy czosnek i cebulę. Mieszamy całość i smażymy na dużym ogniu. Użyłam dużej i głębokiej patelni z grubym dnem, równie dobrze sprawdzi się duży wok.
Po około 3-4 minutach dodajemy kapustę i paprykę oraz oprószamy wszystko łyżeczką mąki, dokładnie mieszamy i smażymy minutę. Zalewamy marynatą, dodajemy trochę ponad pół łyżeczki sosu ostrygowego, dokładnie mieszamy i przykrywamy na 2-3 minuty. Jeśli sos ładnie zgęstnieje (po to była mąka), to gotowe. Jeśli jest zbyt wodnisty, jeszcze chwilę odparowujemy bez przykrycia, na dużym ogniu. Uwaga – po dodaniu kapusty i papryki całość nie powinna chodzić dłużej niż 5-6 minut, bo chcemy, żeby warzywa zachowały konsystencję i chrupkość, a nie przybrały formę papki. Jak widzicie, całość smażenia to nie więcej niż 15, dlatego tak ważne jest, by przygotować sobie wszystkie składniki wcześniej. Powiem szczerze, że jest to lepsza chińszczyzna, niż jadłam w niejednej restauracji. Mam nadzieję że wam też podpasuje 🙂
Cynamon w takich daniach SERIO ma sens. Wiem, że to brzmi dziwnie, że w Polsce przywykliśmy, że cynamon to szarlotka, ale naprawdę mało co pasuje do siebie tak bardzo, jak marchewka z cynamonem.
Jestem zdania, że lepiej kupić mały kawałek kurczaka, ale za to dobrej jakości, z wolnego wybiegu, niż wielką pierś naładowaną chemią, z kury która całe życie spędziła w ciasnej klatce. Serio. Zyskają na tym i sumienie, i kubki smakowe.
Pro tip: Jak sensownie pokroić kapustę pekińską? Ja robię tak: Nakrajam wzdłuż, w odległości ok 3 cm od każdego nacięcia, a następnie kroję w poprzek co ok 1-1,5 cm.
Smaczna. Podniebienie jest usatysfakcjonowane. Polecam podać gościom. ????