Bitki wołowe i marchewka z groszkiem – klasyk kuchni mojej matki

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p6014546-e1559408997944.jpg

Zasadniczo jeśli chodzi o gotowanie, to najlepiej się czuję w pastach i azjatyckich daniach, ale są takie okazje, że no musi wjechać polska kuchnia i nie ma bata. Np. dla mnie taką okazją jest wizyta teściowej – próbowałam już raczyć rodzinę mojego lubego azjatycką kuchnią, krewetkami czy nawet sushi – niestety, z katastrofalnym skutkiem. Nawet szanuję tę niereformowaloność, dlatego na wizytę teściowej postanowiłam postawić na sprawdzone danie, które kocham, a którego mistrzem dla mnie zawsze była moja matka – zrazy wołowe. Ogólnie temat, wbrew pozorom, jest relatywnie prosty, ale za to dość czasochłonny. Czego się jednak nie robi by zaimponować rodzinie…

Przepis na bitki wołowe

Składniki:
2 cebule
3-4 liście laurowe
5-8 kulek ziela angielskiego
Bulion*
Pół szklanki białego wina
3 ząbki czosnku
Sól, pieprz
Kilka suszonych grzybów
Rozmaryn
Tymianek
Mięso wołowe (500g udźca np.)
Mąka pszenna

* Ja trzymam w zamrażalniku małe pudełeczka z IKEA z pomrożonym bulionem. Dobrze sprawdzają się też pojemniki na kostki lodu – mamy wtedy kilka kostek bulionu. Jeśli go akurat nie mamy – woda z sosem sojowym też da radę. Tu użyłam jednego pudełeczka, czyli ok pół szklanki. Przepis na warzywny znajdziecie TUTAJ, a na mięsny TUTAJ.

Mięso

Oczywiście tyle przepisów ilu kucharzy, ale ja przedstawię swoją wersję. Mięso kroimy w poprzek włókien na kotlety ok 1 cm grubości. Rozbijamy młotkiem i oprószamy z obu stron mąką pszenną.

Baza sosu

W dużym garnku z dnem przystosowanym do smażenia rozgrzewamy dwie łyżki oleju. Wrzucamy liście laurowe i ziele angielskie, po chwili cebule pokrojone w piórka. Solimy, pieprzymy (he he he) i dodajemy pół łyżeczki tymianku i pół łyżeczki rozmarynu. Wrzucamy też kilka suszonych grzybów – prawdziwków lub podgrzybków. Jeśli są duże, kruszymy je na kilka części.

Smażymy Kilka minut mieszając i przerzucamy całość do miski. W tym samym garnku rozgrzewamy jeszcze łyżkę oleju. Po dosłownie 30 sec z każdej strony obsmażamy mięso, następnie wrzucamy wszystko z miski i mieszamy w garnku razem z mięsem. Wciskamy 2-3 ząbki czosnku.

Duszenie mięsa

Zalewamy Winem, mieszamy i odparowujemy 5 minut alkohol. Potem dodajemy bulion (jeśli używamy) i odrobinę wody, tak żeby wszystko było przykryte płynem. Przykrywamy i dusimy na małym ogniu, co jakiś czas mieszając żeby nie przywarło, conajmniej 2h. Do czasu trzeba odejść z wyczuciem, bo mięso mięsu nie równe, powinno dość do stanu w którym rozpada się pod naciskiem widelca. Jeśli sos będzie zbyt wodnisty, zdejmujemy pokrywkę i odparowujemy do konsystencji sosu.

Do podania polecam tłuczone ziemniaki lub kaszę gryczaną. Idealnym dodatkiem będą marynowane grzybki lub ogórek konserwowy. No i oczywiście mój absolutny faworyt – marchewka z groszkiem.

Przepis na marchewkę z groszkiem

Składniki:
4 marchewki średniej wielkości
Paczka mrożonego groszku (ok 450g)
Łyżka masła
1,5 łyżki mąki pszennej
Sól, cukier

Marchewkę kroimy w małą, równą kostkę (niewiele większą od groszku). Zalewamy zimną wodą, tak, żeby woda była ponad marchewką ok 1-2 cm. Dodajemy szczyptę cukru i płaską łyżeczkę soli. Wstawiamy na mały ogień i czekamy, aż woda się porządnie zagotuje. Wtedy wrzucamy do garnka groszek, mieszamy i zostawiamy na najmniejszym ogniu. Na małą patelnię lub do rondelka wsypujemy mąkę i wstawiamy na mały ogień na drugim palniku. Dodajemy łyżkę masła i dokładnie mieszamy. Kiedy znikną grudki, a całość nabierze wyglądu i konsystencji żółtego kisielu (tak, tak kochani – to jest zasmażka), a jednocześnie kiedy marchewka jest miękka, a groszek rozmrożony (to potrwa dosłownie kilka minut) – wrzucamy mąkę z masłem do garnka, dokładnie mieszamy i jeszcze chwilę trzymamy na ogniu, aż całość zgęstnieje i odparuje większość wody. Gotowe!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314518-1.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314539.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314508.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314510.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314531.jpg
Bitki wołowe
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314513.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314528.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314516.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314529.jpg
Proponuję pomyśleć o kimś, kto wam działa na nerwy – bardzo pomaga. Ja ostatnio tym młotkiem zrobiłam dziurę w tej desce do krojenia…
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p5314538.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p6014540.jpg
Bitki wołowe
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie p6014542.jpg




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *